رتبه بندی پاسپورت کشورها در آغاز ۲۰۲۰

آخرین رتبه بندی پاسپورت کشورها در آغاز سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که ژاپن همچون سال گذشته دارای قویترین پاسپورت جهان است و پاسپورت ایران با افزایش اعتبار مواجه شده است. نتایج این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که دارندگان پاسپورت ژاپن می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۱ کشور مسافرت کنند. در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی دارندگان پاسپورت ژاپن و سنگاپور می توانستد آزادانه به ۱۸۹ کشور سفر کنند و از این نظر به طور مشترک در جایگاه نخست جهان قرار داشتند.

پاسپورت سنگاپوری در آغاز سال ۲۰۲۰ با وجود دارای مجوز سفر بدون ویزا به ۱۹۰ کشور جهان به جایگاه دوم تنزل کرده است. رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان به طور مشترک به کره‌جنوبی و آلمان تعلق گرفته و ایتالیا و فنلاند نیز جایگاه سوم را تصاحب کرده‌اند. این فهرست همچنان تا رتبه هشتم در انحصار اروپایی‌ها از جمله اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند و اتریش است.

آمریکا و بریتانیا در این فهرست هشتم هستند و دارندگان پاسپورت آنها می توانند بدون ویزا به ۱۸۴ کشور مسافرت کنند. در مقابل دارندگان پاسپورت چین تنها می‌توانند به ۷۱ کشور بدون ویزا سفر کنند، این پاسپورت در رتبه ۷۲ جهان قرار دارد. در میان کشورهای مهاجر پذیر، قدرت پاسپورت هر سه کشور نیوزیلند، استرالیا و کانادا با یکدیگر برابر است و رتبه جهان آنها نهم است. پاسپورت امارات عربی متحده با قرار گرفتن در رتبه ۱۸ جهان، قدرتمندترین در خاورمیانه است. دارندگان این پاسپورت می‌توانند آزادانه به ۱۷۱ کشور سفر کنند. در میان کشورهای خاورمیانه، پاسپورت اسرائیل ۲۵، کویت ۵۷، قطر ۵۸، بحرین ۶۳، عمان ۶۴ و عربستان سعودی در رتبه ۶۶ است.

 

 

پاسپورت ایران اما با ۳ پله صعود در مقایسه با نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به رتبه ۹۸ جهان بازگشته است. این پاسپورت مجوز سفر بدون ویزا به ۴۱ کشور جهان محسوب می‌شود، این تعداد در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به ۳۹ کشور کاهش یافته بود. پاسپورت اریتره، کنگو و بنگلادش نیز هم رتبه ایران هستند. انتهای این رده‌بندی که متعلق به کم قدرت‌ترین یا بی‌اعتبارترین پاسپورت‌های جهان است همچون سال ۲۰۱۹ به تصاحب همسایگان ایران درآمده است. قدرت پاسپورت افغانستان با کسب رتبه ۱۰۷ قعرنشین شده و اعتبار پاکستان و عراق هم در جایگاه ۱۰۴ و ۱۰۶ قرار گرفته‌ است. موسسه «هنلی و شرکا» هر سال دو بار بر پایه داده‌های جمع‌آوری شده از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و نیز اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل قوانین ویزا و اطلاعات مستند جهانی بدست می‌آید اقدام به انتشار رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان می‌کند. مهم ترین شاخص برای تهیه این رده بندی تعداد کشورهایی است که با هر پاسپورت می‌توان بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد.