قرنطینه هوایی ایران با قطع پروازهای هواپیمایی ترکیش به دلیل کرونا

کرونا و مسافرت هوایی

پس از اعمال تحریم‌ هواپیمایی ماهان در اروپا و عدم سوخت رسانی به ایران ایر، هواپیمایی”ترکیش” (در کنار هواپیمایی قطر و امارات) در دسترس‌ترین ایرلاین برای رفت و آمدهای خارجی بود. روز یکشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۸ شرکت هواپیمایی ترکیش با انتشار بیانیه ای خطاب به مدیران دفاتر و آژانس های هواپیمایی ایران از لغو تمامی پروازهای ایرلاینز ترکیش از مبدا ایران تا اطلاع ثانوی خبر داد. این تصمیم ظاهرا در پی دستورالعمل وزیر بهداشت ترکیه به خاطر شیوع کرونا گرفته شده است.

چه اتفاقی در آینده رخ خواهد داد؟ 

انتشار این خبر ضربه جبران ناپذیری به صنعت گردشگری و دشواری‌های فزاینده ای برای بازرگانان، دیپلمات‌ها و خانواده‌های ایرانی در پی دارد. همان افرادی که که از طریق ترانزیت با این خط هوایی به مقصدهای خود در آمریکا، کانادا یا اروپا می رفتند. در دوسال گذشته و پس از اعمال تحریم‌ هواپیمایی ماهان در اروپا و قطع مسیرهای مونیخ، دوسلدورف، بیرمنگام، میلان و بارسلون و همچنین عدم سوخت رسانی به ایران ایر در لندن، آمستردام، میلان و فرانکفورت، هواپیمایی”ترکیش” (البته در کنار هواپیمایی قطر و امارات) در دسترس‌ترین ایرلاین برای رفت و آمد به اروپا و امریکا و کانادا بود.
با توجه به شرایط کرونا، در پی دستور وزیر بهداشت ترکیه به خاطر شیوع بیماری ویروس کرونا در ایران، شرایط پیچیده شد. متعاقب آن بیانیه هواپیمایی ترکیش از ۵ اسفند ۱۳۹۸صدها مسافری که روزانه از این خط هوایی در تهران و دیگر شهرهای ایران برای رفتن به مقصدهای خود استفاده می کردند دچار سرگردانی، استرس و افزایش هزینه می شوند. علاوه بر این حدود ۸۰ درصد از مسافران تورهای ورودی اروپایی، که در سفرشان به ایران از ترکیش استفاده می کنند نیز با توقف ادامه دار دچار مشکل می شوند. این، خود به از دست رفتن آخرین رمق صنعت گردشگری کشور خواهد انجامید.  

البته با توجه به بهود شرایط فرودگاه های ایران، امید می رود به زودی پروازهای بین المللی بازگشایی شوند. همانطور که امارات، پروازهای تهران – دبی – تهران را مشروط به گذراندن آزمایش PCR، مجددا راه اندازی نموده است. 

مسافرت بین المللی
مسافرت بین المللی