آیا می دانید رتبه پاسپورت ایرانی چند است؟ 

شاید برای شما سوال باشد که پاسپورت ایرانی چه رتبه ای دارد؟ این سوالی است که تقریبا اکثر مردم در مورد گذرنامه کشور خود، دارند. هرسال بر اساس شاخص هایی فنی، گذرنامه های مختلف بررسی می شوند. شاید برای شما جالب باشد که با این رتبه ها بیشتر آشنا شوید. 

آخرین رتبه بندی پاسپورت کشورها در آغاز سال ۲۰۲۰ نشان می‌دهد که ژاپن همچون سال گذشته دارای قویترین پاسپورت جهان است و پاسپورت ایران با افزایش اعتبار مواجه شده است. نتایج این رتبه‌بندی نشان می‌دهد که دارندگان پاسپورت ژاپن می‌توانند بدون ویزا به ۱۹۱ کشور مسافرت کنند. در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی دارندگان پاسپورت ژاپن و سنگاپور می توانستد آزادانه به ۱۸۹ کشور سفر کنند و از این نظر به طور مشترک در جایگاه نخست جهان قرار داشتند. 

پاسپورت سنگاپوری در آغاز سال ۲۰۲۰ با وجود دارای مجوز سفر بدون ویزا به ۱۹۰ کشور جهان به جایگاه دوم تنزل کرده است. رتبه سوم قدرتمندترین پاسپورت‌های جهان به طور مشترک به کره‌جنوبی و آلمان تعلق گرفته و ایتالیا و فنلاند نیز جایگاه سوم را تصاحب کرده‌اند. این فهرست همچنان تا رتبه هشتم در انحصار اروپایی‌ها از جمله اسپانیا، لوکزامبورگ، دانمارک، سوئد، فرانسه، سوئیس، پرتغال، هلند، ایرلند و اتریش است.  

پاسپورت ایران با ۳ پله صعود در مقایسه با سال ۲۰۱۹ میلادی به رتبه ۹۸ جهان بازگشته است. آمریکا و بریتانیا در این فهرست هشتم هستند و دارندگان پاسپورت آنها می توانند بدون ویزا به ۱۸۴ کشور مسافرت کنند. در مقابل دارندگان پاسپورت چین تنها می‌توانند به ۷۱ کشور بدون ویزا سفر کنند، این پاسپورت در رتبه ۷۲ جهان قرار دارد. در میان کشورهای مهاجر پذیر، قدرت پاسپورت هر سه کشور نیوزیلند، استرالیا و کانادا با یکدیگر برابر است و رتبه جهان آنها نهم است. پاسپورت امارات عربی متحده با قرار گرفتن در رتبه ۱۸ جهان، قدرتمندترین در خاورمیانه است. دارندگان این پاسپورت می‌توانند آزادانه به ۱۷۱ کشور سفر کنند. در میان کشورهای خاورمیانه، پاسپورت اسرائیل ۲۵، کویت ۵۷، قطر ۵۸، بحرین ۶۳، عمان ۶۴ و عربستان سعودی در رتبه ۶۶ است. 

پاسپورت ایران در چه رتبه ای قرار دارد؟ 

پاسپورت ایران اما با ۳ پله صعود در مقایسه با نیمه دوم سال ۲۰۱۹ میلادی به رتبه ۹۸ جهان بازگشته است. این پاسپورت مجوز سفر بدون ویزا به ۴۱ کشور جهان محسوب می‌شود، این تعداد در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ به ۳۹ کشور کاهش یافته بود. پاسپورت اریتره، کنگو و بنگلادش نیز هم رتبه ایران هستند. انتهای این رده‌بندی که متعلق به کم قدرت‌ترین یا بی‌اعتبارترین پاسپورت‌های جهان است همچون سال ۲۰۱۹ به تصاحب همسایگان ایران درآمده است. 

قدرت پاسپورت افغانستان با کسب رتبه ۱۰۷ قعرنشین شده و اعتبار پاکستان و عراق هم در جایگاه ۱۰۴ و ۱۰۶ قرار گرفته‌ است. موسسه «هنلی و شرکا» هر سال دو بار بر پایه داده‌های جمع‌آوری شده از انجمن بین‌المللی حمل‌ونقل هوایی و نیز اطلاعاتی که از تجزیه و تحلیل قوانین ویزا و اطلاعات مستند جهانی بدست می‌آید اقدام به انتشار رده‌بندی قوی‌ترین پاسپورت‌های جهان می‌کند. مهم ترین شاخص برای تهیه این رده بندی تعداد کشورهایی است که با هر پاسپورت می‌توان بدون ویزا به آن‌ها سفر کرد. 

 

دیدگاه لینکوریسم به پاسپورت 

با گسترش توریسم هر کشور تلاش می کند سهم خود را از این صنعت افزایش دهد. این یک رقابت سازنده و مفید است. کشورها به کمک توریسم می توانند مزیت های فراوانی برای خود مهیا کنند. صنعت گردشگری بر اصول مشخصی بنا نهاده شده است. یکی از این اصول مدارک هویتی گردشگران می باشد. به همین دلیل، گذرنامه به عنوان پارامتری مهم در معادلات این صنعت شناخته می شود. لینکوریسم تلاش دارد به مخاطبان ارزشمند خود کمک کند تا دانش خود را در این زمینه گسترش دهند. همین عامل ما را بر آن داشت تا شما را به در نظر گرفتن رتبه گذرنامه هر کشور، دعوت نماییم. بسیاری از شهروندان کشورهایی که گذرنامه ضعیف تری دارند، معمولا محدودیت هایی در دریافت ویزا پیدا می کنند. اما قطعا هنگام درخواست ویزا می بایست با ارائه دقیق و کامل مدارک اصیل، پروسه ویزای خود را دنبال کنند. 

لینکوریسم توصیه می کند هرگز دچار اشتباه نشوید و مدارک مورد نیاز برای ویزا را با دقت ارائه نمایید. قطعا تهیه و آماده سازی مدارک مورد نیاز ویزا کاری دشوار است. همچنین نباید از چالش تکمیل فرم های درخواست ویزا نیز غافل بود. همه اینها در کنار مشکلی فراگیر تحت عنوان ضعف در دانش زبان انگلیسی قرار می گیرد. بنابراین حتما به کارشناسانی امین احتیاج خواهید داشت تا شما را کمک کنند. لینکوریسم آماده است تا همچون ده ها پرونده موفق دیگر خود، پرونده ویزای شما را نیز کمک کند. اگرچه لینکوریسم یک مرکز صدور ویزا نیست؛ ولی خدمات مشاوره ارزشمند آن به شما در آماده سازی مدارک و تکمیل فرم های مربوطه قطعا کمک خواهد کرد.

با رعایت همه موازین و توصیه ها شانس شما برای موفقیت در فرایند بررسی درخواست ویزا افزایش زیادی خواهد یافت. این به معنی تضمین صدور ویزا نیست. ولی ریسک رد درخواست ویزا بخاطر ضعف در مدارک را از بین می برد. لینکوریسم هرگز ادعا نمی کند که ویزای شما را تضمین می کند. ولی خدمات مشاوره ویزای لینکوریسم قطعا بهترین راهنمای شما در این مسیر خواهد بود.