درخت هم عصر کوروش بزرگ

لینکوریسم از درخت بزرگی که هم عصر پادشاه ایران باستان، کوروش بزرگ است گزارش می دهد (درخت هم عصر کوروش بزرگ). این درخت ویژگی های فوق العاده ای دارد که در اینجا بیشتر با آن آشنا می شوید. این درخت بزرگ در شهرستان ابرکوه واقع شده است؛ کارشناسان معتقدند وجود آثار بی نظیر و کم نظیر این شهرستان در سطح دنیا مانند سرو کهنسال ۴۰۰۰ ساله و خانه تاریخی آقازاده، همه برنامه ریزان کشور را متقاعد می کند که ابرکوه به قطب گردشگری کشور تبدیل شود.

با توجه به تلاش های صورت گرفته در خصوص ثبت جهانی سرو کهنسال ابرکوه می توان گفت پرونده ثبت جهانی این اثر طبیعی باید در قالب مجموعه درختان کهنسال کشور ارسال شود. به طور طبیعی، خواسته مسئولان و مردم ابرکوه این است که این درخت کهن سال به صورت تک درخت و انحصاری ثبت جهانی شود. بنابراین از مسئولان مربوطه انتظار می رود تا در این باره راهکار ارائه کنند و موضوع مذکور را یکی از دستور کارهای قطعی خود قرار دهند.

بررسی ها نشان می دهد مردم در ابرکوه و مهردشت با سرمایه های خود و بدون این که دولت حمایت زیادی از آن ها داشته باشد، اقدام به راه اندازی مراکز اقامتی، خانه های بومگردی و گردشگری کرده و در حال حاضر نیازمند حمایت و توجه خاص مسئولان هستند. همچنین با توجه به مباحث مطرح شده پیرامون مناره های نظامیه نیز می توان به این نکته اشاره کرد که لازم است تیم تحقیقاتی میراث فرهنگی مسئله آسیب های احتمالی به این اثر فاخر را مورد بررسی قرار دهد تا از خطرات احتمالی جلوگیری شود. علاوه بر این می توان به وجود آثار ارزشمند و تاریخی در بخش بهمن و شهر مهردشت مانند خانه های اسماعیل خانی و قلعه های متعدد یاد کرد و از مدیر کل میراث فرهنگی استان یزد اشاره نمود.

 

 

 

همچنین می توان به برپایی دو رویداد بزرگ در حوزه میراث فرهنگی شهرستان اشاره کنیم. طبق اعلام مسئولین مربوطه قرار است در آینده ای نزدیک هزاره گنبد عالی را به عنوان یک بنای تاریخی گمنام و همچنین همایش بزرگداشت عزیزالدین نسفی را با هدف معرفی سرمایه های فرهنگی ابرکوه به کشور، برگزار شود.

 

برای همکاری با مجله لینکوریسم، ایمیل بفرستید به linkourism@gmail.com