توصیه هایی برای مسافرت های گروهی

چگونه مسافرت هایی ایمن و لذت بخش داشته باشیم؟

گفته می شود بهترین سفرها،مسافرت های گروهی هستند. بی شک اعضای خانواده و دوستان، بهترین همسفران شما خواهند بود. در مسافرت های گروهی هزینه های سفر تا حدود زیادی کاهش می یابد. مسئولیت پذیری افراد بیشتر بروز پیدا می کند و همبستگی افراد افزایش خواهد یافت. زمانبندی برنامه ها بهتر صورت می گیرد و خستگی سفرکمتر است. البته مسافرت گروهی نیازمند رعایت قواعد و اصولی است که از الزامات این گونه سفرها به شمار می آید؛ حساس بودن و مراقبت از وسایل همسفران، احساس یکرنگی با آنها، نپرداختن به مسایل و دغدغه های شخصی و نیز کنجکاوی نکردن در امور شخصی سایرین، کمک کردن (در صورت امکان) به راهنمای سفر یا سایر همسفران، رعایت موارد قانونی، دوری کردن از تک روی، رعایت حال همسفران و به خطر نیانداختن سلامت آن ها، احترام به سایرین و تلاش برای ثبت خاطرات مثبت و شیرین برای گروه و کمک به حفظ و بهبود محل مورد بازدید نمونه هایی هستند که باید مسافران سفرهای گروهی به آن ها اهتمام ورزند و سعی کنند در هرچه بهتر شدن سفر نقش سازنده ای داشته باشند. یکی از موارد مهم در مسافرت های گروهی سفر با تور می باشد در تورها حضور تورلیدر یا همان راهنمای گردشگری الزامی است راهنمایان گردشگری موظفند که از آغاز تا پایان سفر همراه گروه باشند تور را مدیریت کنند و اطلاعات لازم در سفر را به گردشران ارائه دهند راهنمایان تور افرادی هستند که صلاحیت اشان از طرف سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تایید شده و مجوز لازم برای هدایت تور را دارا می باشند.

اطلاعات سفر

اطلاعات سفر، نیمی از سفر است آنچه که سفر را برای ما دلپذیرتر می کند داشتن تجربه های خوب و شیرین از یک سفر است. هنگامی که شما با زیبایی های بی نظیر در کنار صمیمی ترین افراد زندگی تان مواجه می شوید لحظات را با بهترین شکل خود سیر می کنید و دست به خلق خاطراتی می زنید که برایتان جاودانه می شود. آنچه که باعث این همه می شود، به حداقل رساندن مشکلات سفر و لذت بردن از همه آنچه در آن لحظه به آن دسترسی پیدا می کنید است؛ و این اتفاق نمی افتد مگر آنکه شما با آمادگی نسبت به سفر اقدام نموده باشید. پس اطلاع از وضعیت منطقه و مسیری که طی می کنید و کسب آمادگی کافی قبل از مسافرت، سفری به یاد ماندنی را برای شما فراهم خواهد نمود. دسترسی به منابع خوب و قابل اعتماد که بخشی از آن نیز حاصل تجربه های مستقیم گردشگران پیش از ما بوده به ما کمک خواهد کرد تا با کمترین هزینه بیشترین بهره را از زمان سفر خود ببریم. در تاریخ کهن ما سفرنامه های بسیاری نوشته شده است که در واقع به اشتراک گذاشتن یافته های گردشگران پیش از ما بوده است امروزه کتاب های راهنما و نیز سایت های معتبر، حاوی اطلاعات سفر همین نقش را در هرچه بیشتر لذت بردن از سفر برای ما فراهم می کنند.

سفر می تواند تجربه ای دلنشین و آرام بخش باشد اما در این معادله عنصر مهمی وجود دارد که گاه مغفول می ماند. شاید بتوان جمله را این گونه بازنوشت: سفر مسئولانه و همراه با رعایت اخلاق از سوی تمام ذینفعان گردشگری به احتمال زیاد تجربه ای دلنشین و آرام بخش خواهد بود. وقتی صحبت از ذینفعان گردشگری می کنیم به تمام افراد و مجموعه هایی که به نوعی به این فعالیت و صنعت مرتبط می شوند اشاره می کنیم.

به گزارش تیم تحقیق و توسعه لینکوریسم، «سازمان جهانی گردشگری» اهمیت این موضوع را از سال ها پیش درک کرده است، به همین دلیل در سال ۱۹۹۹ بعد از سال ها مذاکره و همرایی بین اندیشمندان، صنعتگران و حکومت ها، «منشور جهانی اخلاق گردشگری» را منتشر کرد؛ این منشور متشکل از مقدمه ای حقوقی و ده اصل است که به جوانب گوناگون گردشگری می پردازد. بر مبنای همین منشور در سال ۲۰۱۰ سازمان جهانی گردشگری با هدف ترویج مفاهیم گردشگری مسئولانه اقدام به انتشار بروشوری مختصر با نام «رهنمودهای کاربردی به جهانگردان»کرد و آن را در قالب بروشور به زبان های انگلیسی، اسپانیول، فرانسوی، روسی و عربی در سایت خود قرار داد.

آنچه در ادامه می خوانید ترجمه ای است معنا محور از همین توصیه های ساده اما مهم که رعایت آن به سود گردشگران، جامعۀ میزبان و تمام ذینفعان این صنعت خواهد بود. «رعایت رهنمودهای زیر باعث می شود جهانگردی برای شما، مردم بومی و جغرافیایی که به آن سفر می کنید بالاترین حد رضایت و فایدۀ ممکن را به ارمغان آورد. به هر مقصدی که می روید (خواه یکی از سواحل استوایی، خواه شهری شلوغ، خواه دهکده ای آرام) با رعایت این توصیه ها، هم سفری پربارتر خواهید داشت هم احترام میزبانان را به دست خواهید آورد:

احترام به آداب و رسوم و سنت های محلّی

قبل از مسافرت، تا می توانید دربارۀ مقصد مطالعه کنید تا با آداب و رسوم بومیان آشنا شوید. این کار سرگرمی مفیدی است و از بهترین راه های آشنایی با جوامع محلی محسوب می شود. سعی کنید چند کلمه و اصطلاح از زبان مردم مقصد را بیاموزید تا بتوانید با بومیان ارتباطات پرمعناتری برقرار کنید. هر مقصد بین المللی را مجموعۀ متفاوت و منحصربه فردی از تاریخ، معماری، دین و آیین، موسیقی، هنر و غذاهای محلی متمایز می کند؛ آنها را تجربه کنید و برایشان احترام قائل شوید.

پشتیبانی از اقتصاد محلّی

*خریدار صنایع دستی و محصولات بومی باشید.

*منصفانه تجارت کنید و بدین وسیله به فروشندگان و صنعتگران احترام بگذارید.

*محصولات تقلبی و اقلامی را که مطابق با مقررات بین الملل یا مقررات کشور مورد بازدید، ممنوع است، نخرید.

احترام به محیط زیست

*از منابع طبیعی و آثار باستانی موجود در مقصد مراقب کنید تا کمترین اثر منفی بر محیط گذاشته شود.

*از حیات وحش و زیستگاه های طبیعیشان محافظت کنید.

*محصولاتی را بخرید که در ساخت آنها از گیاهان و حیوانات در معرض خطر استفاده نشده باشد.

*برای یادگاری، به جای برداشتن و به همراه خود بازگرداندن آثار تاریخی تحت مراقبت، از لحظات سفر خود تصویربرداری کنید.

*پشت سرتان فقط دو چیز به جا بگذارید: رد پا و خاطره ای خوش.

مسافری آگاه و مبادی آداب باشید

*قوانین و مقررات کشور مورد بازدید را رعایت کنید.

*به حقوق بشر احترام بگذارید.

*مراقب باشید طی خدمات مسافرت و گردشگری که دریافت می کنید کودکان مورد استثمار قرار نگیرند و مدافع حقوق آنها باشید.

*پیشگیری های بهداشتی لازم را انجام دهید.

*در هر سفر امکان بروز حوادث غیرمترقبه و موارد اورژانسی هست؛ در اولین فرصت اطلاعات لازم را در مورد شیوۀ دریافت خدمات پزشکی و ارتباط با سفارت کشور خود، به دست آورید.»

به خاطر داشته باشیم به هر کجای این سیارۀ زیبا که مسافرت می کنیم به آداب و رسوم و سنتهای محلّی احترام بگذاریم، پشتیبان اقتصاد محلی باشیم، حواسمان به محافظت از محیط زیست مقصد باشد و رفتارمان آگاهانه و مودبانه باشد.

Admin

Tourism, Visa, Promote Tourism Related Businesses

دیدگاهتان را بنویسید